Jak nauczyć się pewności siebie

lis 7, 2021

Pewność siebie to jedna z cech, która pozwala na ciągły rozwój, pewna siebie osoba nie boi się podejmować ryzyko, zawalczyć o wymarzony awans, czy otworzyć biznes. Pewność siebie pozwala iść do przodu – zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym. 

Często jednak spotykamy się z postawą polegającą na braku wiary we własne możliwości, towarzyszy temu wycofanie, nie umiemy wyznaczyć granic w relacjach, boimy się podejmować decyzje, brać odpowiedzialność, taka postawa sprawia, że zostajemy w tyle i nikt nas nie zauważa. 

Pewność siebie zależy w dużej mierze od naszego nastawienia i sposobu myślenia, to cecha, którą możemy wykształcić przez lata, nauczyć się ją pielęgnować. Podstawą budowania pewności siebie jest akceptacja – zarówno swoich mocnych jak i słabych stron. Ważne jest, aby nauczyć się szanować i respektować samą/samego siebie, bo jeśli sam/sama tego nie zrobisz, to jak uwierzyć mają w Ciebie inni? 

Zastanawiasz się od czego możesz zacząć budować swoją pewność siebie? Mam dla Ciebie kilka wskazówek – na start! 

  1. W czym jestem dobra?

Zacznij od wypisania swoich mocnych stron i kompetencji, skup się na faktach, zrób listę samodzielnie, albo poproś o to swoich najbliższych, lub współpracowników, możesz też zapytać swojego przełożonego co ceni w Tobie najbardziej. Stwórz listę w dokumencie i wydrukuj ją, a następnie powieś w miejscu w którym spędzasz najwięcej czasu. Dzięki temu w gorszych momentach przypomnisz sobie jak wiele mocnych stron posiadasz. 

  1. Doceniaj siebie

Kolejnym krokiem jest zakreślenie maksymalnie trzech cech, które się powtarzają. To z pewnością będą te najsilniejsze. Następnie, przygotuj swój własny opis i zamiast poddawać się wewnętrznej krytyce doceń siebie. Jeśli jesteś dobrze zorganizowana/zorganizowany to zacznij się tym chwalić, jeśli pracujesz w branży już kilkanaście lat, to z pewnością jesteś ekspertem w tym obszarze, masz mnóstwo doświadczenia, którym możesz się podzielić z innymi. Im więcej będziesz chwalił sam siebie, to będzie Ci zdecydowanie łatwiej się przyzwyczaić do tych opisów i w nie wierzyć. Bądź z siebie dumna/dumny, z każdego małego celu, który osiągniesz, z najmniejszego projektu, który uda Ci się dokończyć. Na pewność siebie składa się wiele czynników, musisz znaleźć w sobie tylko cierpliwość, żeby konsekwentnie nad nimi wszystkimi pracować. 

  1. Skup się na teraźniejszości i przyszłości

Żyj tu i teraz. W procesie zmiany ważne jest, aby nie tracić czasu na rozpamiętywanie negatywnych lub trudnych dla nas sytuacji. Warto pogodzić się i zaakceptować to, co dzieje się w Twoim życiu, z porażek wyciągnąć lekcję na przyszłość, a skupić się na teraźniejszości i tym do czego dążysz. Staraj się otaczać osobami, które w Ciebie wierzą, a nie tych, którzy podcinają skrzydła i mają negatywny wpływ na Twoją samoocenę.

  1. Naucz się mówić “Nie”

Zrób sobie jeszcze jedną listę – zawierać ona będzie rzeczy, których bałaś/bałeś się powiedzieć komuś, a które miały na Ciebie negatywny wpływ. Uporządkuj ją według skali – od tych łatwiejszych do tematów najtrudniejszych i małymi krokami spróbuj się skonfrontować używając słowa NIE. Postawienie granicy pozwoli Ci zyskać spokój, doda Ci pewności siebie. To bardzo ważna umiejętność – przydatna zarówno w relacjach partnerskich, towarzyskich, jak i biznesowych. 

  1. Wyprostuj się

Pamiętaj, że postawa jest również bardzo ważna, dzięki niej pokazujesz swoja siłę. Zgarbiona, skulona, wycofana sylwetka od razu sugeruje, że jesteś niepewna/niepewny siebie. Podniesiona wysoko głowa, wyprostowane plecy i ramiona – taka postawa kojarzona jest z siłą, otwartością i stanowczością. A teraz ćwiczenie: zrób głęboki oddech, wyprostuj się, podnieś podbródek, zepnij ramiona i powiedz sobie dam radę! Od razu poczujesz się lepiej!

  1. Nie poddawaj się

Nauka pewności siebie to długi proces. Każda zmiana wymaga konsekwencji i regularności, więc nie oczekuj, że wypracujesz w sobie te nawyki z dnia na dzień. Pogłębiaj wiedzę, stale ucz się nowych rzeczy, czytaj, słuchaj podcastów, korzystaj z porad osób bardziej doświadczonych, bo zwiększając obszar swojej wiedzy i kompetencji będzie Ci dużo łatwiej uwierzyć w siebie.

  1. Masz w sobie siłę

Wyłącz w sobie wewnętrznego krytyka, przestań szukać wymówek, zacznij akceptować, chwalić i nagradzać siebie. Otwórz się i wykorzystaj siłę, którą masz w sobie, żeby walczyć o to co jest dla Ciebie ważne. Uwierz mi ,że warto i że taka regularna praca przynosi zaskakujące efekty. 

Wierzę w Ciebie:)

Ostatnie wpisy